Plac Jana Pawła II znajduje się u zbiegu ulic: Podwale, Legnickiej, Ruskiej i Świętego Mikołaja.

plac Jana Pawła II

Historia Placu Jana Pawła II (wcześniej Königs Platz)

W 1807 roku, na rozkaz Hieronima Bonaparte, rozpoczęto rozbiórkę fortyfikacji Wrocławia. Brama Mikołajska nie została zburzona w tym czasie, mówi się o dwóch datach: mogło to być w 1817 lub 1820 roku. Wtedy też zaczął kształtować się Königs Platz (Plac Królewski). Tak jak wcześniej brama, teraz plac stanowił wejście do starego miasta pełniąc funkcję reprezentacyjną.

Karl Ferdinand Langhans rozplanował plac jeszcze przed rozebraniem bramy – w 1815 roku. Ostatecznie ukształtowany został przestrzennie około 1822 roku. Ulicę Legnicką ze starym miastem łączył żelazny most Królewski.

W 1866 roku most został rozebrany, fosa zasypana a w tym miejscu powstał obszerny plac z licznymi kwietnikami połączony z promenadą. W roku 1900 na północnej stronie placu ustawiono odlany z brązu pomnik Bismarcka. Pięć lat później, po drugiej stronie placu stanęła kamienna fontanna na niewielkim podwyższeniu. Stanowiły one bardzo ważny element kompozycji placu, łącząc ze sobą to, co rozdzielała szeroka ulica Legnicka.

plac jana pawła II, szczepin, wrocław

Plac Jana Pawła II po II wojnie światowej

Po II wojnie światowej plac został zniszczony a pomnik zdemontowany. W 1945 roku jego nazwę zmieniono na Plac 1 maja. 1 stycznia 2006 roku patronem placu został Jan Paweł II. W 1967 roku przy placu powstał monumentalny biurowiec “Cuprum”, który, zdaniem historyków, oszpecił plac. W 1970 roku przesunięto na południe fontannę, poszerzając ulicę Legnicką. Następnie rozpoczęto realizację przejścia podziemnego. Trwało to przez sześć lat: od 1979 do 1984 roku.

Plac Jana Pawła II dzisiaj

Przejście podziemne pod placem Jana Pawła II jest najbardziej charakterystycznym we Wrocławiu. Nie ma takiego drugiego w mieście: przejścia połączonego z pasażem. Głównymi zarzutami osób, które krytykują plac jest fakt, że plac de facto jest pod ziemią a na górze jest tylko węzeł komunikacyjny.

Przy placu znajduje się Akademia Muzyczna, w podziemiach są lokalne gastronomiczne (zobacz we wpisie Gastronomia na Szczepinie), przez plac biegnie główna arteria miasta: ulica Legnicka oraz tory tramwajowe. W 2015 roku zakończono rozbiórkę charakterystycznego elementu placu – biurowca Cuprum.

BIBLIOGRAFIA
Muzeum Miejskie Wrocławia, Przedmieście Mikołajskie we Wrocławiu, Wydawnictwo GAJT, Wrocław 2011
Atlas architektury Wrocławia, tom II, Jan Harasimowicz, Wydawnictwo Dolnośląskie, 1998


Zobacz także:

  1. Fontanna Bismarcka – Wrocław, Szczepin
  2. Darowizna na cele statutowe Stowarzyszenia Serca Szczepina
  3. Szczepin po I wojnie światowej (Westend)
  4. ulica Słubicka – Szczepin, Wrocław
  5. Plac zabaw dla juniorów – WBO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *